دست نوشته ای از کوچینگ ۲۱ مهارت هوش معنوی

معرفی کتاب/قدرت مشیت الهی
۱۴ ,آبان, ۱۳۹۸
معرفی کتاب/جوجه اردک زشت درون
۲۳ ,آبان, ۱۳۹۸

دست نوشته ای از کوچینگ

۲۱ مهارت هوش معنوی

مقاله ای از Simon Blackhall

ما به طور متوسط روزانه ۳۰-۱۰% از زمان خود را به صورت ناخودآگاه به ناراحتی و غم می­گذرانیم؛ حدود ۵ هفته تا حدود ۴ ماه در سال مقدار کمی نیست، گاه از هفت تا ۲۱ سال از دوران بزرگسالی­مان را شامل می­شود. چگونه از این میزان اتلاف انرژی و زمان می­توانیم جلوگیری کنیم و یا آن را به حداقل برسانیم؟

من در سفر خویش به عنوان یک کوچ که از افراد و سازمانها حمایت می­کند، به شناخت قدرت هوش معنوی دست یافتم. هوش معنوی در واقع پیشگام انواع هوش­ها می­باشد. چگونه می توان تعادل برقرار کرد و از حالت مانع بودن به یک راه ارتباطی تبدیل کرد. ما با واژه بهره هوشی یا IQ سالهاست که آشنایی داریم.

در سال ۱۹۹۵،  Daniel Goleman  ۱۸ مهارت هوش هیجانی را نیز ارائه نمود تا نشان دهد دلیل تمایز بازیکنان ستاره با بازیکنان معمولی چیست. ۲۵ سال بعد، رشد هوش هیجانی اهمیت بسیاری پیدا کرد. در سال ۲۰۰۳ ، Cindy Wigglesworth ، ۲۱ مهارت هوش معنوی را معرفی نمود. تلاش­های آغازین وی ، سرزمینی را که تا پیش از این در مه غرق شده بود، روشن کرد و بوسیله آن می­توانیم راه را بیابیم.

SQ  یا هوش معنوی چیست؟

به گفته Wigglesworth، هوش معنوی همان توانایی رفتار کردن با زیرکی و دلسوزی است و علی رغم وجود شرایط محیطی متفاوت، صلح بیرونی و دورنی حفظ شود. نمونه هایی از افرادی که هوش معنوی بالایی دارند گاندی و نلسون ماندلا هستند.

هوش معنوی با یک تلاش آگاهانه آغاز می­شود و با یک چهارچوب دوستی وفادارانه و بدون جهت گیری شکل می­گیرد. SQ21 نه راجع به دین و آیین و نه باور خاصی است. باورهای شما مختص به شماست. SQ21 رفتارهایی را دربرمی­گیرد که برای رهبری حرفه­ای و رشد فردی اهمیت دارد. به مانند یک نقشه راه برای هر فرد مشتاق و آماده­ای است که می­خواهد فراتر از محدودیت­های ذهن خویش برود و در دنیا عامل تغییر باشد.

مهم­ترین ویژگی­های هوش معنوی

 • هرچه­قدر بیشتر بتوانیم تمایز میان نفس خویش و عزت نفس خویش را تشخیص دهیم و عزت نفس را در خود تقویت نماییم، بیشتر از محرک­ها آگاهی پیدا می­کنیم و کمتر واکنش اشتباه نشان می­دهیم و میزان بیشتری از انرژی، زمان و هیجان در ما ذخیره می­شود.
 • اقدامات و فعالیت­هایمان به هدف تبدیل می­شوند و ارزشمند می­گردند، پس میزان آگاهی ما نسبت به هدف زندگی و نظام ارزشی افزایش می­یابد.
 • هرچه میزان آگاهی­مان را از مفاهیم بهم­پیوسته زندگی ارتقاء دهیم، توانایی­مان را برای یک تغییر موثر افزایش می­دهیم. برایمان آشکار و شفاف خواهد شد تنها برای خدمت به خودمان به این دنیا نیامده­ایم باید میزان قدرت و تاثیرگذاریمان را بالا ببریم.
 • خلاقیت، یادگیری و حل مسئله در زمان آشفتگی و بهم ریختگی در ما نهادینه می­شود. یادگرفتن اینکه چگونه می­توان به محیطی آرام­تر، هوشمندتر دست یافت تا توانایی­مان برای حل مسئله افزایش یابد.

چرا SQ مهم است؟

در ده سال آینده، SQ به جای EQ به کاربرده می­شود و مفاهیمی فراتر از آن را دربرمی­گیرد.

 • نسل جدید، ۵۰% نیروی کار را تا سال ۲۰۲۰ شامل می­شود. سال ۲۰۳۰ هم حدود ۷۵% از آن را شامل می­شود. در نسل جدید چهار اولویت وجود دارد:
 1. افراد
 2. سیاره زمین
 3. هدفمندی
 4. سود
 • نسل جدید نیاز به حس رهبری کردن بیشتری دارند
 • دخالت­های نفس افراد روز به روز به نقص در روابط تبدیل شده است. توانایی در حفظ عزت نفس و ارائه بهترین هر کس از ذهن و قلبش به یک مزیت رقابتی تبدیل خواهد شد.
 • تغییرات چالش­های جهانی که با آن روبرو می­شویم ما را قوی­تر از قبل می­سازد.

در حالی که بالا رفتن از کوه گاه سخت و غیرممکن به نظر می­رسد اما کوچک کردن آن به گام­های کاربردی و امکان­پذیر مسیر را برایمان قابل باور و دست یافتنی می­سازد.

به امید آنکه از چالش­ها بالا رویم و آینده را رهبری کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *