5 عادت صبحگاهی آدم های سوپر موفق  در برنامه توسعه فردی

 

از آنجایی که صبح ، شروع روز است چگونگی شروع آن تاثیر زیادی در ادامه آن خواهد داشت. اگر می خواهیم برای رشد و آگاهی خود تلاش کنیم باید توجه ویژه ای به روتین صبحگاهی خود داشته باشیم. ایجاد عادت های موثر صبحگاهی می تواند تاثیر به سزایی در توسعه و رشد فردی ما داشته باشد.

بسیاری از ما روزمان را با چندین آلارم ساعت، یک فنجان بزرگ قهوه و بررسی سریع ایمیلمان آغاز می کنیم. ولی اگر شما عادت های صبحگاهی افراد بسیار موفق را بررسی کنید می بینید که این دقیقا کارهایی است که آن ها انجام نمی دهند. آریانا هافینگتون می گوید: بخش بزرگی از مراسم صبحگاهی من در مورد کارهایی است که انجام نمی دهم: زمانی که از خواب بیدار می شوم روزم را با نگاه کردن به تلفن همراهم شروع نمی کنم. در عوض به محض اینکه بیدار می شوم یک دقیقه نفس عمیق می کشم، شکرگزاری می کنم و اهداف روزم را مشخص می کنم.

نفس عمیق و شکرگزاری دو عضو جدایی ناپذیر در مسیر توسعه و رشد فردی هستند.

این پنج عادت صبحگاهی افراد بسیار موفق کمک می کند که روزتان را ضربتی شروع کنید. بنابراین می توانید تمرکز، شفافیت ذهنی و بهره وری بیشتری داشته باشید.

عادت صبحگاهی شماره 1: از شر آلارم ساعت خلاص شوید

مدیر عامل آمازون جف بزوس به هشت ساعت خواب هر شبش معروف است. همچنین او یکی از طرفداران پروپاقرص بیدار شدن طبیعی بدون کمک گرفتن از آلارم است. اپرا هم خودش بدون آلارم بیدار می شود. او در دفتر سلامتی اش توضیح داده است که چگونه ساعت درونی اش را تنظیم می کند: “من هرگز از آلارم استفاده نمی کنم و به آن اعتقادی ندارم. آنها هشدار می دهند. من عدد مورد نظر را به ذهنم می دهم و پیش از آن بیدار می شوم؛ معمولا بین 6:02 تا 6:20 زیرا سگ ها آموزش دیده اند که در آن زمان برای گردش بروند. اولین فکر من هنگام صبح این است “اُه، من زنده ام. خدایا شکرت!” آریانا هافینگتون هم یک روتین مشابه را دنبال می کند. بر اساس موسسه ی ملی خواب، زود به تخت خواب رفتن هافینگتون به او اجازه می دهد شش تا هشت ساعت خواب را داشته باشد – میزان خواب توصیه شده برای بیشتر بزرگسالان برای رسیدن به توسعه فردی خود. این کار همچنین تضمین می کند که او به صورت طبیعی و بدون آلارم از خواب بیدار شود. هافینگتون می گوید “فقط در مورد معنای واژه ی آلارم فکر کنید” “یک ترس ناگهانی یا حس تعلیق ناراحت کننده که باعث ایجاد هوشیاری نسبت به خطر می شود.” شروع روز با چنین روش پرهیجانی ، سیلی از هورمون های استرس و آدرنالین را ایجاد می کنند همانند وضعیتی که بدن ما برای مقابله با خطر مواجه می شود. این بهترین راه برای شروع روز نیست!

عادت صبحگاهی شماره 2: مستقیم به سراغ قهوه نروید

نوشیدن یک فنجان قهوه به عنوان اولین فعالیت صبحگاهی ممکن است انتخابی منطقی به نظر برسد ولی متخصصان سلامتی می گویند آب بهتر است. بعد از گذراندن ساعت ها بدون آب، نوشیدن آب به عنوان اولین چیز می تواند به بدن آب رسانی کند و به گوارش و متابولیسم کمک کند. آب یک ماده ی ضروری است و فعالیت دستگاه ها و بافت ها در بدن شما به آن بستگی دارد. از آنجایی که بدن شما به طور منظم آب از دست می دهد، شما برای جلوگیری از کم آبی نیاز دارید آن را جیران کنید. کمرون دیاز بازیگر و نویسنده با این فعالیت خود شناخته می شود: “این خیلی مهم است که روزتان را با انرژی زیادی شروع کنید.” “برای من روز با بیدار شدن، مسواک زدن و نوشیدن مقداری آب – من یک لیتر آب را یک جا می نوشم – شروع می شود.” یک لیوان آب می تواند شما را دوباره زنده کند و به شما کمک کند احساس مثبتی داشته باشید و برای باقی روز آماده شوید.

عادت صبحگاهی شماره 3: بدنتان را به حرکت درآورید

ورزش صبحگاهی عادت روزانه ی بسیاری از رهبران موفق در برنامه توسعه فردی شان است. گوئینت پالترو بازیگر و صاحب شرکت سبک زندگی گوپ می گوید هر صبح بعد از چک کردن ایمیل هایش ورزش می کند. نبوبورک تایمز می گوید بیل گیتس از بنیانگذاران مایکروسافت که فعالیت های بشردوستانه دارد صبح ها چند فعالیت را با هم انجام می دهد و همزمان با ورزش کردن بر روی تردمیل DVD می بیند. نیکی لئونداکیس مدیر عامل برند سبک زندگی لوکس اکوئیناکس هر صبح به طور منظم یوگا می کند. او می گوید “من همیشه می دانم که شما برای آنکه از نظر ذهنی سلامت و قوی باشید مجبورید از نظر فیزیک هم سلامت و قوی باشید. این ها کاملا به هم مرتبط هستند.”

 

عادت صبحگاهی شماره 4: تصمیم گیری را حذف کنید – وظایف را انجام دهید

برخی مواقع بهترین راه برای داشتن یک صبح سازنده این است که کارهایی را که شب قبل تصمیم به انجام آن گرفتید شروع کنید. بسیاری از افراد موفق بعد از ظهر خود را صرف آماده شدن برای روز بعدی می کنند زیرا این کار زمان صبح آن ها را خالی می کند و می توانند به سرعت مشغول فعالیت شوند. مدیرعامل سابق امریکن اکسپرس کنث چنالت بعد از ظهرش را با نوشتن سه کاری که می خواست روز بعدی انجام دهد به پایان می برد. اجرا کننده ی برنامه ی شارک تنک باربارا کورکوران این روتین را رعایت می کند،  لیست کارهای روزانه خودش را شب ، پیش از ترک کردن دفتر کارش آماده می کند. روز بعدی او کارها را بر اساس اهمیت به صورت A، B و C اولویت بندی می کند. کورکوران می گوید “A جایی است که طلا آنجاست – حرفه ام را به جلو می برد و برای من پولسازی می کند.” نوشتن لیست کارهای روزانه در شب از نظر زمانی کارآمدتر است، استرس و فشار صبح را کاهش می دهد و یک پایان قطعی برای روز را مشخص می کند که منجر به تعادل کار و زندگی بیشتری می شود.

عادت صبحگاهی شماره 5: از خودتان این سوال را بپرسید

بازخورد گرفتن از خود به هنگام صبح می تواند شما را برای موفقیت در تمام روز آماده کند. هیچ کس این را بهتر از استیو جابز فقید نمی داند. غالبا ما به صورت خودکار وارد جریان زندگی خود می شویم و تنها بعدها می فهمیم که چشم انداز ارزش های خود، اهداف و اشتیاق خود را در طول مسیر از دست داده ایم. استیو جابز هر روز صبح با پرسیدن یک سوال اساسی از خودش در مقابل آینه از این داستان جلوگیری می کرد: “اگر امروز آخرین روز زندگی من باشد، آنچه می خواهم انجام دهم همان چیزی است که در شُرُف انجامش هستم؟ اگر برای روزهای متمادی جواب منفی بود من متوجه می شوم باید چیزهایی را تغییر دهم.” این تکنیک خود آگاهی، هوشمندانه است. تصور کنید هر روز صبح از خواب بیدار می شوید بدون اینکه بخواهید وظایف شغلی خود را انجام دهید و این احساس را برای ماه ها یا سال ها داشته باشید. اگر پاسخ شما به این سوال برای روزهای متوالی منفی است احتمالا زمان آن رسیده است که شغل و حرفه ی خود را تغییر دهید.

عادت های صبحگاهی مستمر آهنگ یک روز سازنده را تنظیم می کند. با دنبال کردن این راهکارها خودتان را در حال رسیدن به سطوح بالاتری از موفقیت نسبت به گذشته خواهید یافت.

در مسیر توسعه و رشد فردی باید توجه داشته باشید که هم سلامت جسم و هم سلامت روح مهم هستند. با پیروی از این عادت می توانید تا میزان قابل توجهی به پیشرفت خودتان در مسیر موفقیت کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

به کمک نیاز دارم