چگونه در مسیر توسعه فردی خود ریسک پذیر شویم؟

کارآفرینان موفق در زمان اجرا و پرورش ایده ­هایشان به مجموعه ­ای از مهارت ­ها تکیه می ­کنند. سخت­کوشی، دسترسی به سرمایه یا منابع و شانس سه عاملی هستند که در موفقیت و توسعه فردی صاحبان کسب و کارهای نقش مهمی ایفا می ­کند. ریسک ­پذیری هم در کنار این سه عامل قرار می­ گیرد. وقتی می ­پذیرید تلاشِ بسیار کنید در حقیقت ریسک کرده اید. ریسکِ آن را پذیرفته­ اید تا نیروی اعتماد به نفس و تفکر برنامه­ ریز خود را به انجام آن کار اختصاص دهید.

3  فایده ریسک پذیری در مسیر توسعه فردی

افراد موفق ریسک می ­کنند تا موانع گذشته را از سر راه خود بردارند. ریسک­ پذیری شما را به درجه ­ای از خطر فیزیکی، مالی یا احساسی نزدیک می ­کند تا به فرصت ­های جدید و بهتر نزدیک شوید. مزیت ­های ریسک­ پذیری هوشمندانه عبارتند از:

1.افزایش سطح اعتماد به نفس به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در توسعه فردی

فعالیت­ های ریسکی و احساسی مثل سخنرانی در جمع نتایجی مثبت برای شما در پی دارد و شکل جدیدی از اعتماد به نفس را در انجام توانایی ­ها به دست می­ آورید.

2.رشد مهارت­ های جدید در مسیر توسعه فردی

وقتی ریسکِ انجام کاری را می ­پذیرید؛ از محدوده امنتان خارج شده ­اید چه در ورزش، هنر و یا در تحصیلات، پذیرفتن ریسک باعث رشد توانایی ­های شما می ­شود. مثل نواختن ساز در کنسرت یا شرکت در مسابقه ورزشی.

3.دستیابی به دستاوردهای مالی به عنوان یکی از ابعاد رسیدن به توسعه فردی ایده ­آل

دستیابی به تعادل ایده ­آلی از زندگی و شغل و یا کسب و کاری جدید نیاز به سطحی از ریسک­ پذیری دارد. پس باید ریسک کنید تا در آینده به امنیت مالی دست یابید.

5  روش برای ریسک پذیری هوشمندانه در مسیر توسعه فردی

اگر می ­دانید که ریسک پذیری در مسیر توسعه فردی به شما کمک می­ کند اما با افکار منفی زیادی مواجه می ­شوید و یا احساس بی ­علاقگی و حتی بی ­تفاوتی نسبت به انجام ریسک می ­کنید نگران نباشید. این راهکارهای کاربردی به شما کمک می ­کند که ریسک پذیر شوید تا زندگی­تان را رشد دهید.

1.نوشتن یک برنامه برای ارزیابی ریسک اولین کار برای ارزیابی ریسک این است که لیستی از تمام نکات مثبت و منفی را بنویسید. با مقایسه آنها می ­توانید تصمیم بگیرید آیا این ریسک در مسیر توسعه فردی ارزشِ انجام دادن دارد یا نه.

2.از ترس شکست خوردن گذر کنید فکر کردنِ بیش از حد به اتفاقات تلخ گذشته، مانع رشد و پیشرفت شما در زندگی یا شغل ایده ­آلتان خواهد شد. اگر بتوانید اضطراب خود را کاهش دهید و تمرکزتان را روی نتایج مثبت حاصل از انجام ریسک بگذارید، شخصیت ریسک ­پذیرِ درونتان را شکوفا کرده ­اید و به یکی از جوانب توسعه فردی دست یافته ­اید.

3.به تغییری که می­ خواهید در مسیر توسعه فردی رقم بزنید، از زاویه بالا نگاه کنید    مفهوم تغییر می­تواند ترسناک باشد و ریسک ­پذیری در سفر توسعه فردی شما، مراحل مختلفی از تغییر را به همراه خود دارد. به جای تمرکز بر نتایج منفی حاصل از تغییر، به این فکر کنید چرا به فکر تغییر شرایط افتادید مثلا با مشکل پیدا کردن شغل و یا روابط صحیح دست و پنجه نرم می­ کنید شاید مهاجرت به شهری دیگر ارزش آن را داشته باشد که زندگی بهتری تجربه کنید.

4.به دنبال راه و روش ­هایی باشید که به تدریج ریسک را بپذیرید و نه ناگهانی به جای اینکه بزرگترین ریسک را بپذیرید به قدم­های کوچکی فکر کنید که شما را در همان مسیر اصلی توسعه فردی خودتان قرار می­ دهد. به جای اینکه شغل خود را ترک کنید تا کسب و کار خودتان را راه بیاندازید به این فکر کنید که می ­توانید در کنار شغل فعلی­تان شغل دوم دیگری که ایده­ آلتان است داشته باشید و زمانی که احساس اطمینان به شغل جدید خود کردید آن را شغلِ تمام وقت خود بنامید.

5.توصیه­ های ریسک­ پذیرهای حرف ه­ای را خوب گوش کنید با افرادی که در اطرافتان بر ترس ریسک کردن غلبه کرده­ اند هم صحبت شوید و از آنها بپرسید چگونه چالش ریسک ­پذیری را در خود حل کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

به کمک نیاز دارم