مقاله کوچینگ/چگونه می توان به تعادل و توازن عالی بین کار و زندگی دست یافت ؟

معرفی کتاب،با یک نفس عمیق خودت را از پریز برق بکش
۲۷ ,تیر, ۱۳۹۸
معرفی کتاب پدر پولدار،پدر بی پول
۳ ,مرداد, ۱۳۹۸

چگونه می توان به تعادل و توازن عالی بین کار و زندگی دست یافت ؟

مقاله ای از Meighan Sembrano

تعادل بین زندگی و کار یکی از اصطلاحاتی است که در دنیای کسب و کار بسیار استفاده شده است. رهبران صنعت درباره اهمیت داشتن تعادل بین زندگی و کار برای کارمندانشان سخن می گویند ؛ اما چرا بسیاری از افراد معنی دقیق مفهوم تعادل را درک نمی کنند. دارا بودن یک شغل و حرفه در جامعه مدرن امروز ما یک ضرورت است. بدون حرفه ، قدرت مالی شما صفر خواهد شد و بدون درآمد ثابت ، قدرت خریدتان از بین خواهد رفت ؛ اما آیا داشتن یک شغل و حرفه با درآمد خوب ، موفقیت و شادی شما را تضمین می کند ؟ پاسخ این پرسش می تواند منفی باشد .

کار کردن برای داشتن یک زندگی آسوده ضروری است اما مشکل زمانی شروع می شود که بعضی از افراد کارشان تبدیل به زندگیشان می شود. برای تعداد کمی از افراد ، این بدان دلیل است که آنها وسواس بیمارگونه ای نسبت به موفقیت دارند. دیگران تنها برای اینکه روزمره خود را بگذرانند ، کار می کنند. برخی دیگر بیشتر اوقات مجبور هستند  به دلیل ماهیت حرفه شان ، با تلاش زیاد مشغول به کار باشند. دلیل هرچه که باشد ، کار نباید ساعات زیادی از زمان شما در طول شبانه روز از بین ببرد.

مهم آن است که به یک تعادل بین کار و زندگی دست یابیم. موارد زیر روش های موثر و تایید شده برای دستیابی به حفظ هردوی آنهاست.

  1. برای حرفه خود برنامه ریزی داشته باشید

یکی از بزرگترین اشتباهات افراد این است که انتظار دارند نردبان حرفه ای شدن را به سرعت بالا روند. برخی افراد برای ساعات بیشتری کار می کنند و مسئولیت های بیشتری را نسبت به هم رده های خود می پذیرند. برخی از این مسئولیت ها ممکن است فراتر از حوزه ی توانایی ها و مهارتی آنها باشد. این نوع از انتظارات غیرمنطقی می تواند باعث استرس شود و عملکرد خوب را زیر سوال ببرد. داشتن یک هدف منطقی برای حرفه ی شخصی و دستیابی به موفقیت های کوچک می تواند باعث بهبودی شرایط شود. آنگاه از عرصه رقابتی که برای شما نگران کننده بوده است ، بیرون می آیید ؛ برنامه ریزی باعث می شود یک روند رشد مستمر و پایدار در حرفه خود داشته باشید.

  1. استرس خود را مدیریت کنید

حال همان طور که می دانید ، استرس می تواند یک عامل کشنده و از بین رونده باشد و مانع تولید و بهره وری شود. استرس در محیط کاری نه تنها بر عملکرد شما تاثیر می گذارد بلکه باعث آسیب رساندن به زندگی شخصی شما می شود. پس استرس خود را تحت کنترل داشته باشید. تکنیک های مدیریت استرس را امتحان کنید مثل یوگا و مدیتیشن که ثابت شده است باعث رشد سبک زندگی می شود. هم چنین ، باید عواملی که باعث استرس می شود را بشناسید و به آنها رتبه بدهید. ممکن است یکی از پروژه های دانشگاهتان باشد و یا وام خانه تان. هرچه که هست ، ببینید که اگر می توانید آن را کنترل کنید ، کاری برای آن انجام دهید ، اگر نه به کائنات بسپارید و دست از تلاش برندارید.

  1. نسخه موفقیت خود را بازنویسی کنید

برای بسیاری از افراد ، موفقیت یک برگه چک ، ماشین موردعلاقه و خانه زیباست. بسیاری از افراد موفقیت را در قالب مفاهیم مادی می شناسند. از جنبه دیگر بررسی کنید ؛ چه چیز را قربانی می کنید وقتی می خواهید به رویایتان دست پیدا کنید ؟ زمان کافی که با همسر و فرزندتان هستید ؟ شوق زندگیتان را به خاطر امنیت مالی از بین برده اید ؟ حتی توانایی یک خنده واقعی . یک بار دیگر معنی موفقیت را برای خود بنویسید ؛ اگر دوباره به زندگی نگاه کنید چه چیزی از آن می خواهید دیده شود ؟ برای همان کار کنید . عوامل شادی بخش را در چیزهای کوچک پیدا کنید. این به شما کمک می کند تعادل مناسب بین زندگی و کار پیدا کنید و به شما کمک می کند یک زندگی شادتر و کامل تر را هدایت کنید.

  1. هر روز زمانی برای خود اختصاص دهید

یکی از مواردی که تعادل بین کار و زندگی را از بین می برد این است که به تازگی رایج شده است کار را به خانه بیاورند. شما به زمانی برای خودتان نیاز دارید حتی زمانی که روی یک پروژه کار می کنید که ممکن است از همین فردا باعث صلح جهانی شود ! لطفا کارتان را به خانه نیاورید . هیچ کاری مهم تر از شما و زندگی شما نیست . کارتان را در دفتر کاریتان انجام دهید. اگر نیاز دارید ساعات اضافه تری کار کنید ، زمان شروع و پایانی در جدول زمان بندی مشخص کنید ، وقتی زمان تمام شد به روز دیگری منتقل کنید. حال زمان شماست که خود را آرام کنید و فردا صبح با انرژی و توان خوب به کار بازگردید.

  1. سپاسگزاری را تمرین کنید

اکثر افراد بر آن چیزی که ندارند تمرکز می کنند تا چیزی که دارند. این باعث می شود ما همیشه احساسی از نداشتن امکانات کافی در خود داشته باشیم. ما سخت کار می کنیم و در طولانی مدت به اهدافمان دست می یابیم. این تمرین مناسبی برای سلامتی ما نیست. با تمرین سپاسگزاری و قدردانی ، یاد می گیرید که با آن چیزی که دارید خوشحال باشید و پذیرش را در خود تقویت کنید. این باعث می شود حس رضایتمندی آهسته آهسته به شما القا شود و در نهایت بیشتر بر خوشحالی تمرکز خواهید کرد. تمرین قدرشناسی و سپاسگزاری باعث می شود موهبت زندگی کاری و زندگی شخصی را درک کنیم و بدانیم چگونه باید آنها را تفکیک کرد تا زندگی سالمی داشته باشیم.

نتیجه گیری

استرس ناشی از زندگی کاری می تواند خسته کننده و تاب آور باشد. داشتن اهداف منطقی برای زندگی حرفه ای و شخصی این چالش را حل می کند. این بدان معنی نیست که شما نمی توانید رویاهای بزرگی داشته باشید ، البته که می توانید .

شما فقط نیاز دارید اولویت ها را بشناسید. آنگاه اهداف کاربردی و واقعی مشخصی را برای حرکت به سمت اهداف بزرگتر مشخص می کنید. در این مسیر ، اصلا احساس استرس و فشار نخواهید کرد. اهداف حرفه ای و فردی باید مکمل یکدیگر باشند و نه در تضاد با هم. شما نباید کارتان را به زندگیتان اولویت دهید و یا بالعکس . این همان تعادل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *