آشنایی با دنیای کوچینگ

خودتو باور کن!
۱۶ ,تیر, ۱۳۹۷
معرفی کتاب آناکارنینا
۸ ,مهر, ۱۳۹۷

کشف الماس خویشتن

از دیرباز هرگاه سخن از مسائل و مشکلات روحی و روانی به زبان می آمد ، برای درمان آن بی درنگ واژه روانشناس ، مشاور و یا روان پزشک تداعی می گردد. بی شک ، بسیاری از افراد درمان پذیر بوده و با متدها و اصول روانشناسی بر مشکلات خود پیروز می گردند و بسیاری دیگر ترس و عدم تمایل نسبت به مشاوره و روانشناسی بر آنها غلبه می کند. افرادی که گاه فرمانپذیری ندارند و ارتباط از بالا به پایین مشاوره را برنمی تابند. از دهه ۱۹۷۰ مفهوم کوچینگ به وجود آمد. جالب است بدانید در لغت کوچ Coach (Kocs) ، روستایی در مجارستان است که به ساخت کالسکه شهرت داشته است ؛ وسیله جا به جایی افراد از مکانی به مکان دیگر . چنین ساده می توانید به مفهوم کوچ در روابط انسانی آگاه شوید ؛ کوچینگ همانند کالسکه ای برای خودآگاهی افراد است به یاری فردی به نام کوچ.

کوچینگ هنر است و مهارت در جهت رشد ، پیشرفت و ارتقای توانایی و عملکرد فرد.  از اوایل ۱۹۹۰ مفهوم کوچینگ در علم مدیریت و روانشناسی و منابع انسانی رشد پیدا کرد و مورد توجه همگان قرار گرفت. مقالات و کتب مختلف در اشاعه مفهوم کوچینگ نقش مهمی ایفا کردند. از سال ۲۰۰۴ در دنیای کسب و کار ، کوچینگ به ابزار مهم و تاثیرگذار در سازمان مبدل شد و اکنون در کنار علم روانشناسی ، دانش یا به عبارتی مهارت کوچینگ ، به یاری افرادی می شتابد که به دنبال رشد و توسعه خود با کشف الماس درون خود هستند و نه عوامل بیرونی . یک ارتباط کوچینگی ارتباطی در قالب مراجع – کوچ است. ارتباطی هم سطح و دوسویه که فرد مراجع ، مسئله خود را بیان می کند و کوچ در نقشی یاری دهنده و هادی با اصول کوچینگ در مسیر حل مسئله گام برمیدارد.

سه اصل مهم در کوچینگ عبارتند از : شنیدن – پرسیدن – بازخورد

شنیدن

نیاز اول افراد نیاز به خوب شنیده شدن است ؛ آنگاه که فرد با حسی سرشار از اطمینان و آسایش مسائل خود را با فرد رو به رو (کوچ) در میان بگذارد ؛ چراغ هایی در مسیر روشن می شود و اگر کوچ ، هوشمندانه ، از تک به تک واژگان مراجع خود استفاده کند و با زبانِ بدنِ صحیحی همراه او در مسیر شود ؛ به سمت حل مسئله گامی موفق برداشته است.

پرسیدن

از دستاورد شنیدن موثر ، به قدرت سوال پرسیدن خواهید رسید. می توان گفت هنر کوچ در پرسیدن سوال هایی بدون جهت گیری اما خلاقانه و با دیدی موشکافانه نسبت به عبارات مراجع است. پرسش هایی که تفکر فرد را به تکاپو سوق داده و سبب شفافیت بیشتر مسیر گردد.

بازخورد

Ken Blachard متخصص و سخنران مدیریت بازاریابی می گوید :

feedback is the breakfast of champions بازخورد صبحانه قهرمانان است. میتوان از این عبارت مشهور دریافت که تا چه اندازه بازخورد در دنیای کوچینگ حائز اهمیت است. بازخورد می بایست با درایت و تدبیری هوشمندانه داده شود تا سبب تغییر دیدگاه و تغییر رفتار مراجع گردد.

کوچینگ کسب و کار ، کوچینگ توسعه فردی ، کوچینگ روابط ، کوچینگ سلامتی ، کوچینگ شغلی از جمله طبقه بندی های انواع تخصص های کوچینگ است. از سوی دیگر کوچینگ در مقیاس فرد و در مقیاس گروه نیز طبقه بندی می شود که در مقیاس گروه به صورت کوچینگ در سازمان است و باعث تغییر در جایگاه سازمان می شود. چراکه سرمایه انسانی سازمان که همانا کارمندان آن هستند با بهره گیری از علم کوچینگ تغییر دیدگاه می دهند و عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.

در عصر امروز، بزرگ مردان و زنان دنیا ، از استیو جابز تا اپرا وینفری ، همگان از افرادی به نام کوچ بهره می برند ؛ همانا افرادی هم تراز که نقشی تسهیلگر ، همیار و همراه در مسیر پرفراز و نشیب دستیابی به آرمان های خود دارند. کمتر کسانی افرادی چون Lucinda Bassett  Jay Abraham Micheal Gerber Bill Campbell را به عنوان افرادی مشهور می شناسند ؛ آنها کوچِ افرادی تاثیرگذار در دنیا چون استیو جابز هستند.

کلام آخر آنکه کوچینگ تاثیرات و تغییرات پایداری در فرد ایجاد می کند ؛ مسئولیت پذیری و پاسخگویی صد در صد فرد در برابر نتایج مثبت و منفی عملکرد خویش و در نهایت زندگی اش ؛ بهترین و برترین تاثیر کوچینگ بر فرد است. او تبدیل به فردی خستگی ناپذیر ، با پشتکار و توانمند می شود که خود به مبارزه ی مسائل خویش می رود و به دنبال هیچ توجیه نیست. منابع حقیقی و در درون فرد است و این به افزایش اعتماد به نفس وی کمک می کند و به جست و جوی کمک از دیگران نخواهد بود و درنهایت آنکه گنج درون وی تبدیل به مدل منحصر به فردی از موفقیت او میشود که جاودانه است و ماندنی.

1 دیدگاه

  1. فاطمه سادات عبدلی گفت:

    واقعا عالیه ،خیلی جالب بود
    با توجه به توضیحات بی نظیر تون فهمیدم ،نیمی از وجودم دنبال یه همچین علمی بود ،مرسی از اینکه اینقدر عالی و ناب توضیح دادین
    کلاس های کوچینگ کجا برگزار میشه؟
    میتونم به جد بگم که خیلی از این مسائل که در درون ما جریان داره همهشون درونیی هستن و با علم بی نظیر کوچینگ حل خواهن شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *