مقاله کوچینگ/دست نوشته ای از کوچینگ ذهنیت کارآفرینانه

ذهنیت کارآفرینانه

مقاله ای از Peter A.James

ما به عنوان افرادی که به نام کوچ، معرفی می­شویم خشنود هستیم که مهارت­های ویژه­ای را آموخته­ایم. ما می­توانیم به خوبی گوش دهیم، سوالاتی قوی بپرسیم و اعتماد و صمیمیت را نهادینه کنیم. ما دوست داریم که هر روز بیشتر از دیروزمان بیاموزیم، دوره­های مختلف را تجربه کنیم و در نهایت توانایی کار گروهی و نبوغ فکری­مان افزایش می­یابد. ما با افراد جهان این مهارت­ها را به اشتراک می­گذاریم. سوال اینجاست که آیا ما کارآفرین­هایی خواهیم شد که این هدیه را به دنیا می­دهند؟

من یک کوچ رهبری و نیز استاد کارآفرینی و کسب­و­کار هستم که در حوزه محیط تجارت بین­المللی به جست­و­جو و تحقیق می­پردازد. علاقه من به­ویژه در ارزیابی استارت­آپ­های جدیدی است که سعی در موفقیت در صنعت خود دارند. کارآفرینی تنها در پی ایجاد کسب­و­کار و یا نوآوری جدید نیست، بلکه سبکی از زندگی و زیستن است که یک کارآفرین آن را مجسم می­کند.

کارآفرین کیست؟

کارآفرین فرد یا مجموعه­ای از افراد است که به دنبال فرصتی در بازار هستند، لحظه را درمی­یابند و درنهایت، خدمت، محصول و یا موسسه و بازار جدیدی خلق می­کنند و امکانات جدیدی برای همه ذی­نفعان فراهم می­آورند. این روش متفاوت از راه­اندازی یک کسب­و­کار کوچک و یا کسی است که بدون مرز فعالیت می­کند چون آنها لزوماً فعالانه به دنبال فرصت­های جدید نیستند.

ذهنیت کارآفرینانه

ذهن فرد کارآفرین،ذهنی است که به سرعت می­تواند به وقایع واکنش نشان دهد و تحت شرایط نامطمئن نظم و انضباط بخشد. او هم­چنین پشتکار بالایی دارد، شکست­هایش را می­پذیرد و از آنها درس می­گیرد و با سطحی از ریسک و خطر احساس راحتی می-کند. این ذهنیت تاکید می­کند که فقط برای استارت­آپ ها نیست. کسب این ویژگی­ها کاملاً اکتسابی می­باشد. می­توان آنها را آموخت و باید تمرین کرد. منظور این است که شما حتماً نباید ریسک­پذیری بسیار بالایی داشته باشید. کارآفرینان بیش از آنکه رقابت کنند، همکاری می­کنند.

ذهنیت

دکتر Carol Dweck در کتاب خود به نام ذهنیت چنین می­نویسد؛ افراد در دنیا دو ذهنیت متفاوت دارند؛ از یک سو افرادی که ذهنیت رو­به­رشد دارند و دیگری افرادی که ذهنیت ثابت و ایستا دارند. افرادی که ذهنیت پویا و روبه­رشد دارند، معتقدند هرچیزی ممکن است. شکست برای آنها به منزله­ یک فرصت جدید برای شروع دوباره و کار بهتر است. هرچه برایشان سخت­تر شود گویی انرژی بیشتری می­گیرند اما افرادی که ذهنیت ایستایی دارند فکر می­کنند موفقیت تنها برای افرادی است که از پیش سرنوشتشان اینگونه رقم خورده است.

کوچینگ داخلی

در ساختار سازمانی، کارآفرینی درونی بدین معناست که افراد درصدد مشاهده و کسب فرصت­ها و نوآوری­های رشد سازمانی و یا مشتریان جدید باشند. هرروزه سازمان­ها به دنبال استخدام افرادی هستند که چنین ذهنیتی دارند به ویژه در محیط­های کسب­و­کاری که تغییر بسیار روی می­دهد. آنها مشتاقانه می­خواهند رهبرانشان چنین ذهنیت کارآفرینانه­ای داشته باشند.

کوچینگ خارجی

مفهوم کوچینگ خارجی به مفهوم معمول کوچینگ نزدیکتر است و همان است که همگان می­دانیم. کشف و جست­و­جو، یادگیری و تمایل بالا به یادگیری شیوه­ها و استراتژی­هایی که به شما اجازه دهد کوچینگ را به دایره تاثیرگذاریتان وارد کنید. گام به گام که پیش می­روید حوزه تاثیرگذاریتان افزایش می­یابد. خارج از دایره راحتیتان کار کنید تا فرصت­هایی گرانقدر به دست آورید.

هوشیار باشید

به عنوان یک کوچ، برای آنکه بهترین خود باشیم، باید آغوش خود را به فرصت­هایی که باعث فایده­رسانی به دنیایمان می­شود باز کنیم. اما در گام اول باید ذهنیت کارآفرینانه داشته باشیم.

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

همایش آنلاین اصول انتخاب رشته صحیح کنکور 1399 ایمان سرورپور

ورود به حساب کاربری